Karščio banga fiksavo naują Indijos elektros poreikio rekordą – 270,8 gigavato

Indijos elektros tinklai susiduria su precedento neturinčiu krūviu, kurį lemia ekstremalios karščio bangos. Ketvirtadienį šalies elektros poreikis pasiekė visų laikų aukštumas – 270,8 gigavato (GW). Tai buvo jau ketvirtoji iš eilės diena, kai buvo fiksuojamas naujas istorinis maksimumas.

Oro kondicionieriai keičia vartojimo modelius

Pasak Energetikos ministerijos atstovų, šis staigus poreikio šuolis yra tiesiogiai susijęs su masiniu oro kondicionierių naudojimu. „Šis papildomas poreikis yra oro kondicionierių, veikiančių nuo 12 valandos dienos iki 15.30–16 valandos, rezultatas. Štai kodėl pikas pasiekiamas kasdien tarp 15.30 ir 15.45 valandos, kai kondicionieriai veikia visu pajėgumu“, – teigia ministerijos pareigūnas.

Ši tendencija stebima ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose bei miesteliuose. Šalyje šiuo metu naudojama apie 13 milijonų oro kondicionierių, o jų skaičius kasmet auga 15–20 proc. „Tai daugiausia dėl oro kondicionierių, kurie pasiekė mažesnius miestus ir miestelius“, – pažymi ministerijos atstovas.

Tiekimo stabilumas užtikrinamas

Nepaisant rekordinio suvartojimo, Energetikos ministerijos teigimu, elektros tiekimo sistemos lygmeniu trūkumo nėra. Bet kokie vietiniai elektros energijos tiekimo sutrikimai yra siejami su vietos skirstomųjų tinklų gedimais, o ne su elektros gamybos pajėgumų stoka. Siekiant išvengti gamybos apribojimų, elektrinių techninė priežiūra buvo atidėta laikotarpiui po musonų.

Visgi, pasak Dishos Aggarwal, „Council on Energy, Environment and Water“ vyresniosios programų vadovės, naktinio piko valdymas išlieka sudėtingesnis ir brangesnis. „Naktinio piko patenkinimas yra sudėtingesnis ir brangesnis skirstomosioms įmonėms, nes saulės energijos gamyba nepasiekiama, o anglimi kūrenamos elektrinės jau veikia beveik visu pajėgumu“, – aiškina ekspertė.

Gegužės 20 d. naktinis elektros poreikis viršijo 251 GW, o „Grid India“ pranešė apie 1,6 GW trūkumą. Vis dėlto, vėjo energetikos sektorius rodo atsigavimą: ne saulės šviesos valandomis vėjo jėgainių generuojama galia išaugo nuo 11,6 GW gegužės viduryje iki daugiau nei 20 GW šiuo metu. Tikimasi, kad birželį stiprėjant vėjui ir prisidėjus hidroelektrinių gamybai, tiekimo situacija išliks stabili.

Ilgalaikės perspektyvos

„Niti Aayog“ duomenys rodo, kad per pastaruosius ketverius metus elektros suvartojimas šalyje išaugo 23 proc. – nuo 1 317 iki 1 623 milijardų vienetų, tuo tarpu elektros jungčių skaičius padidėjo tik 6 proc. (nuo 335 iki 354 milijonų).

Toks spartus vartojimo augimas verčia peržiūrėti ilgalaikes prognozes. Energetikos ministerijos atstovų vertinimu, jei oro kondicionierių skaičius ir toliau augs tokiu pat tempu, iki 2047 metų šalies elektros poreikis piko metu gali pasiekti 750 GW. Nacionalinis apkrovų dispečerinis centras šiam sezonui prognozavo, kad elektros poreikis saulės šviesos valandomis gali siekti iki 288 GW.

Šaltiniai

  1. [1] [reddit.com | 2026-05-20] My (f22) Fiance's (m24) brother (m11) told me that he's been touching him right before our wedding
  2. [2] [bloomberg.com]
  3. [3] [timesofindia.indiatimes.com]